Tipy na výlety

Blízké okolí

Zřícenina hradu Zubštejn

Pěšky 500 m

Skoro povinností je návštěva zříceniny hradu Zubštejn, podle které se jmenuje i naše Chalupa. Pokud vyrazíte z Pivonic přímo na východ do lesa do kopce, je to od chalupy vzdálené asi 500m. Takže nic příliš náročného. Chcete-li delší cestu, je možné jít po cestě skrz Pivonice. Cesta není tolik do kopce a je ideální na procházku. Na louce u zříceniny se hlavně v letních měsících pořádají různé soukromé i privátní akce, z čehož někdy mohou plynout určité omezení. Návštěvu zříceniny Vám ale nikdy nikdo nezakáže.

Pozůstatky hradů Auešperk a Pyšolec

Pěšky – Aueršperk 3,1 km, Pyšolec 3,7 km

Pozůstatky hradu Aueršperk naleznete asi 3,1 km od Pivonice, po žluté a pak po modré turistické trase. Zachovala se už pouze část věže a terénní nerovnosti. Je to ale velmi příjemná procházka. Hodinu tam a hodinu zpátky.
Na pozůstatky hradu Pyšolec se dostanete při procházce do obce Vír. Od Pivonic je to asi 3,7 km po červené turistické trase, která dále vede právě do Víru.

Přehrada Vír

Pěšky 5,6 km, autem 13,3 km

Vodní nádrž Vír zásobuje pitnou vodou město Brno a je tedy v ochranném pásmu vodního zdroje. Pokud tedy chcete rybařit nebo se koupat, není to to správné místo. Pokud ale chcete jít na klidnou procházku čistou přírodou v okolí vodní plochy, je to ideální místo. Pěšky je to asi 5,6 km z Pivonic po žluté turistické trase do obce Víru a pak nahoru k hrázi po červené.

Rozhledna Karasín

Pěšky 6,7 km, autem 11,4 km

Rozhledna s restaurací se nachází 707 m. n. m. a je vysoká 30 m a je zde celoroční provoz. Nachází se v těsném sousedství sportovního a rehabilitačního areálu. V areálu se nachází i nejbližší sjezdovka s vlekem. K rozhledně se dostanete z Pivonice po žluté a dále po zelené turistické trase.

Centrum EDEN

Pěšky 9,8 km, autem 7,2 km

Původní statek z roku 1495 byl modernizován a slouží jako poznávací a zábavní centrum. Nachází se ve městě Bystřice nad Pernštejnem, což je i nejbližší město od Pivonic. Areál tvoří několik částí: Panský dvůr, Příběh půdy, Příbytek panského správce, Lékárna, Pivovar s občerstvením. Nachází se zde i Horácká vesnice, což jsou repliky staveb z 19. století zachycující řemesla našich předků. Nachází se zde dále ekopavilon, velké dětské hřiště a bludiště. V sousedství se nachází farma a jízdárna EDEN, kde je možné si objednat projížďky na koni. Do centra EDEN se dostanete pěšky po modré turistické trase až na náměstí do Bystřice a dále pak po červené. Aktuální informace získáte na webových stránkách.

Kostel sv. Michaela archanděla ve Vítochově

Pěšky 8,7 km, autem 11,7 km

Raně gotický kostel ze 13. století, ke kterému se pojí legenda o sv. Metoději. Dle legendy tudy v dobách Velké Moravy putoval se svou družinou věrozvěst sv. Metoděj. Průvod srdečně přijal pán z Vítochova, jenž se předtím již mnohé o světci a jeho činech doslechl. Světcova moudrost na pána zapůsobila natolik, že jeho prostřednictvím přijal novou víru – křesťanství – a dal sebe i svou rodinu pokřtít. Před Metodějovým odchodem slíbil, že na památku jeho návštěvy nechá vystavět kapli a svůj slib brzy skutečně dodržel. Ke kostelu se dostanete z Pivonic po žluté a dále po zelené turistické trase. Po cestě se dostanete i k rozhledně Karasín.

Vzdálenější okolí

Hrad Pernštejn

autem 13,3 km

Známý, původně gotický hrad ze 13. stol. přestavěný do renesančního stylu. Jedná se o velmi oblíbenou turistickou destinaci a místo je oblíbené i pro konání např. svateb. Před návštěvou doporučujeme navštívit webové stránky, kde naleznete aktuální informace.

Westernové městečko Šikland

autem 17,4 km

Velký zábavní areál a westernové městečko Šikland ve Zvoli má celoroční provoz. Areál je tak velký a různorodý, že např. s dětmi zde není problém strávit celý den. Jsou zde pravidelné westernové představení. Najdete tu koně, bizony, ale i další zvířata typická pro divoký západ. Za městečkem je indiánská vesnice s možností vyzkoušet si např. rýžování zlata, ale i spousta dalších atrakcí. Kromě zábavy pro děti je zde vybudovaný i tankodrom a letiště. Aktuální informace získáte na webových stránkách.

Zřícenina hájenky Mitrovských (Jivina)

autem 14,5 km

Zřícenina Jivina je pozůstatek hájenky původních obyvatele – Mitrovských. Nachází se cca 1 km za obcí Dolní Rožínka. Nevede k ní žádná turistická trasa, nejlepší je dojet autem za Dolní Rožínku a dále hledat pěšky dle mapy. Ale nebojte se, určitě ji najdete a neztratíte se.

Zřícenina hradu Štarkov (Skály)

autem 26,4 km

Zřícenina hradu se nachází mezi skalami na kopci na Novým Jimramovem. Ideální cesta je autem do Nového Jimramova a odtud pak pěšky po červené či modré turistické trase. Zachovány jsou zbytky obvodových zdí mezi skalami a torzo hranolové a oválné věže. Skály v okolí nabízí i několik horolezeckých cest.

Nové Město na Moravě

autem 20,9 km

Nové Město na Moravě určitě stojí za návštěvu. Naleznete zde krásné Vratislavovo náměstí s obchůdky a stylovými budovami. Obzvláště v zimě s přírodním nazdobeným Vánočním stromkem působí náměstí překrásně. Návštěvu města můžete spojit s koupáním v Městských lázních. Aktuální informace o lázních naleznete na webových stránkách.

© 2024 Chalupa pod Zubštejnem . Powered by WordPress. Theme by Viva Themes.