Tipy na výlety

Blízké okolí

Zřícenina hradu Zubštejn

Pěšky 500 m

Skoro povinností je návštěva zříceniny hradu Zubštejn, podle které se jmenuje i naše Chalupa. Pokud vyrazíte z Pivonic přímo na východ do lesa do kopce, je to od chalupy vzdálené asi 500m. Takže nic příliš náročného. Chcete-li delší cestu, je možné jít po cestě skrz Pivonice. Cesta není tolik do kopce a je ideální na procházku. Na louce u zříceniny se hlavně v letních měsících pořádají různé soukromé i privátní akce, z čehož někdy mohou plynout určité omezení. Návštěvu zříceniny Vám ale nikdy nikdo nezakáže.

[Best_Wordpress_Gallery id=“10″ gal_title=“Zubštejn“]

Pozůstatky hradů Auešperk a Pyšolec

Pěšky – Aueršperk 3,1 km, Pyšolec 3,7 km

Pozůstatky hradu Aueršperk naleznete asi 3,1 km od Pivonice, po žluté a pak po modré turistické trase. Zachovala se už pouze část věže a terénní nerovnosti. Je to ale velmi příjemná procházka. Hodinu tam a hodinu zpátky.
Na pozůstatky hradu Pyšolec se dostanete při procházce do obce Vír. Od Pivonic je to asi 3,7 km po červené turistické trase, která dále vede právě do Víru.

[Best_Wordpress_Gallery id=“12″ gal_title=“Aušperk“]

Přehrada Vír

Pěšky 5,6 km, autem 13,3 km

Vodní nádrž Vír zásobuje pitnou vodou město Brno a je tedy v ochranném pásmu vodního zdroje. Pokud tedy chcete rybařit nebo se koupat, není to to správné místo. Pokud ale chcete jít na klidnou procházku čistou přírodou v okolí vodní plochy, je to ideální místo. Pěšky je to asi 5,6 km z Pivonic po žluté turistické trase do obce Víru a pak nahoru k hrázi po červené.

[Best_Wordpress_Gallery id=“14″ gal_title=“Nádrž Vír“]

Rozhledna Karasín

Pěšky 6,7 km, autem 11,4 km

Rozhledna s restaurací se nachází 707 m. n. m. a je vysoká 30 m a je zde celoroční provoz. Nachází se v těsném sousedství sportovního a rehabilitačního areálu. V areálu se nachází i nejbližší sjezdovka s vlekem. K rozhledně se dostanete z Pivonice po žluté a dále po zelené turistické trase.

[Best_Wordpress_Gallery id=“16″ gal_title=“Rozhledna Karasín“]

Centrum EDEN

Pěšky 9,8 km, autem 7,2 km

Původní statek z roku 1495 byl modernizován a slouží jako poznávací a zábavní centrum. Nachází se ve městě Bystřice nad Pernštejnem, což je i nejbližší město od Pivonic. Areál tvoří několik částí: Panský dvůr, Příběh půdy, Příbytek panského správce, Lékárna, Pivovar s občerstvením. Nachází se zde i Horácká vesnice, což jsou repliky staveb z 19. století zachycující řemesla našich předků. Nachází se zde dále ekopavilon, velké dětské hřiště a bludiště. V sousedství se nachází farma a jízdárna EDEN, kde je možné si objednat projížďky na koni. Do centra EDEN se dostanete pěšky po modré turistické trase až na náměstí do Bystřice a dále pak po červené. Aktuální informace získáte na webových stránkách.

[Best_Wordpress_Gallery id=“22″ gal_title=“Centrum EDEN“]

Kostel sv. Michaela archanděla ve Vítochově

Pěšky 8,7 km, autem 11,7 km

Raně gotický kostel ze 13. století, ke kterému se pojí legenda o sv. Metoději. Dle legendy tudy v dobách Velké Moravy putoval se svou družinou věrozvěst sv. Metoděj. Průvod srdečně přijal pán z Vítochova, jenž se předtím již mnohé o světci a jeho činech doslechl. Světcova moudrost na pána zapůsobila natolik, že jeho prostřednictvím přijal novou víru – křesťanství – a dal sebe i svou rodinu pokřtít. Před Metodějovým odchodem slíbil, že na památku jeho návštěvy nechá vystavět kapli a svůj slib brzy skutečně dodržel. Ke kostelu se dostanete z Pivonic po žluté a dále po zelené turistické trase. Po cestě se dostanete i k rozhledně Karasín.

[Best_Wordpress_Gallery id=“18″ gal_title=“Vítochovský kostel“]

Vzdálenější okolí

Hrad Pernštejn

autem 13,3 km

Známý, původně gotický hrad ze 13. stol. přestavěný do renesančního stylu. Jedná se o velmi oblíbenou turistickou destinaci a místo je oblíbené i pro konání např. svateb. Před návštěvou doporučujeme navštívit webové stránky, kde naleznete aktuální informace.

[Best_Wordpress_Gallery id=“29″ gal_title=“Hrad Pernštejn“]

Westernové městečko Šikland

autem 17,4 km

Velký zábavní areál a westernové městečko Šikland ve Zvoli má celoroční provoz. Areál je tak velký a různorodý, že např. s dětmi zde není problém strávit celý den. Jsou zde pravidelné westernové představení. Najdete tu koně, bizony, ale i další zvířata typická pro divoký západ. Za městečkem je indiánská vesnice s možností vyzkoušet si např. rýžování zlata, ale i spousta dalších atrakcí. Kromě zábavy pro děti je zde vybudovaný i tankodrom a letiště. Aktuální informace získáte na webových stránkách.

[Best_Wordpress_Gallery id=“24″ gal_title=“Šikland“]

Zřícenina hájenky Mitrovských (Jivina)

autem 14,5 km

Zřícenina Jivina je pozůstatek hájenky původních obyvatele – Mitrovských. Nachází se cca 1 km za obcí Dolní Rožínka. Nevede k ní žádná turistická trasa, nejlepší je dojet autem za Dolní Rožínku a dále hledat pěšky dle mapy. Ale nebojte se, určitě ji najdete a neztratíte se.

[Best_Wordpress_Gallery id=“20″ gal_title=“Zřícenina Jivina“]

Zřícenina hradu Štarkov (Skály)

autem 26,4 km

Zřícenina hradu se nachází mezi skalami na kopci na Novým Jimramovem. Ideální cesta je autem do Nového Jimramova a odtud pak pěšky po červené či modré turistické trase. Zachovány jsou zbytky obvodových zdí mezi skalami a torzo hranolové a oválné věže. Skály v okolí nabízí i několik horolezeckých cest.

[Best_Wordpress_Gallery id=“31″ gal_title=“Zřícenina hradu Štarkov“]

Nové Město na Moravě

autem 20,9 km

Nové Město na Moravě určitě stojí za návštěvu. Naleznete zde krásné Vratislavovo náměstí s obchůdky a stylovými budovami. Obzvláště v zimě s přírodním nazdobeným Vánočním stromkem působí náměstí překrásně. Návštěvu města můžete spojit s koupáním v Městských lázních. Aktuální informace o lázních naleznete na webových stránkách.

[Best_Wordpress_Gallery id=“33″ gal_title=“NMNM“]
© 2022 Chalupa pod Zubštejnem . Powered by WordPress. Theme by Viva Themes.